Eesti, Läti ja Leedu keskenduvad maailmakoristuspäeval Läänemere puhastamisele

Üleilmse maailmakoristuspäeva Eesti tiim ja selle sõsarorganisatsioon Lätis “Liela Talka” ja Leedus “Darom” keskenduvad tänavu Läänemere-äärsete randade puhastamisele.

Algatusega juhivad maailmakoristuspäeva Eesti, Läti ja Leedu tiimid tähelepanu asjaolule, et Läänemeri on üks saastatumaid meresid kogu maailmas.

Läänemere muudab haavatavaks eelkõige tõsiasi, et vesi vahetub Taani väinade kaudu väga aeglaselt ja jõed kannavad merre ohtralt inimtegevusega seotud kahjulikke aineid, olgu selleks siis väetiste jäägid põllumajandusest või puhastamata heitvesi. Lisaks kantakse Läänemerre jõgede kaudu saasteaineid ja prügi.

“Meie kodurandade prügireostus valmistab muret. Suureks probleemiks on suitsukonid ja plastpudelid. Merre jõudva prügi koguse vähendamine ja prügistamise ennetamine ongi tänavuse Eestis toimuva maailmakoristuse eesmärk,” märgib maailmakoristuspäeva Eesti tiimi eestvedaja Elike Saviorg. 

Maailmakoristuspäev toimub tänavu 17. septembril. Aktsiooni jooksul korrastavad pea 190 riigi inimesed oma kodurannad, -metsad ja -teed prügist. Mullu võttis koristusest osa üle 40 000 eestimaalase, sealhulgas ligi 33 000 noort ja last.

Ettevõtmise korraldajad kutsuvad kõiki Balti riikide inimesi andma puhtamasse merekeskkonda oma panuse. Samuti oodatakse kaasa lööma ettevõtteid. Algatusega on kaasa tulnud ka Neste, mis toetab tänavust maailmakoristuspäeva aktsiooni samaaegselt Eestis, Lätis ja Leedus. 

Läänemere puhastamist toetab Neste 

Kõigilt juulis ja augustis Neste äpiga tehtud tankimistelt annab Neste 10 senti Läänemere keskkonna parandamiseks. Toetussumma arvutatakse igalt Eestis, Lätis ja Leedus tehtud äpitehingult.

Kuni 31. augustini kogunenud toetuse kannab Neste üle Eesti, Läti ja Leedu maailmakoristuspäeva organisatsioonidele, kes korraldavad septembris Läänemere keskkonna puhastamise ja parandamise aktsioone.

“Oluline on, et praegu panustavad Läänemere randade puhastamise aktsiooni kõik kolm riiki, mis võimaldab koguda annetuseks arvestatav toetussumma. Läänemere olukorra paranemisse saabki kõige tõhusamalt panustada avaliku ja erasektori rahvusvahelise koostöö kaudu,” ütleb Neste Eesti turundus- ja kommunikatsioonijuht Risto Sülluste.

Neste poolt antav toetus maailmakoristuspäeva organisatsioonidele kalkuleeritakse ajavahemikul 1. juulist kuni 31. augustini kõigis Balti riikides Neste äpiga tehtud ostudelt. Eesti, Läti ja Leedu keskkonnaorganisatsioonid saavad kogunenud rahasummast võrdse osa.