Tutvu juhenditega!

Kuidas ohutult koristada?
Mida teha ebatavaliste, kahtlaste leidudega?
Kuidas anda esmaabi levinumate koristusõnnetuste korral?
Kuidas prügi sorteerida?
Kuhu panna prügi?

Kuidas saab registreerida?

Registreerida saab läbi maailmakoristus.ee kodulehe. Maailmakoristuspäevale saab registreerida nii individuaalselt kui gruppidena, registreerides tuleb kirja panna oma andmed, mitmekesi koristama minnakse ja eeldatav koristamise paik. Pärast Maailmakoristuspäeva küsitakse uuesti osalejate lõplikku arvu ning kogutud prügi kogust.

Kas koristama minnes peab ennast registreerima?

Jah, tee seda kindlasti! Kui sõber-sugulane-tuttav ei saa/oska ise registreerida, siis oleks hea ka tema kindlasti koos endaga ära registreerida. Nõnda saab Maailmakoristuspäev osalejate info palju täpsemalt ja lihtsamini kokku koguda.

Kuhu ma koristama saan minna?

Sel aastal keskendume prügile meie koduümbruses ja nendes kohtades, kus me igapäevaselt liigume. Oluline on koristuspäeval 18. septembril lihtsalt välja tulla ja enda koduradadelt prügi ära koristada. Seda võid sa teha kus iganes, enda koduümbruses, töö juures, jooksu- või matkarajal jne. Et töö lõbusamalt laabuks, on kõige parem koristada just sõprade või sarnase mõttelaadiga inimestega. Või siis jooksukaaslastega. Jah – plogging ehk prügijooks on sel aastal teema!

Kui sa oled mõne suurema grupi või organisatsiooni esindaja ja ei tea, kuhu tiimiga koristama minna, võta meiega palun ühendust aadressil info@maailmakoristus.ee. Me aitame teil leida ühe hää paiga!

Kuidas on korraldatud prügi äraviimine?

Kohalikud omavalitsused soovitavad kasutada väikeprügi jaoks avalikke prügikonteinereid, nende täitumisel palume panna kotid suletuna prügikonteineri kõrvale. Koristades maantee ääri või riigimetsa, võta pärast koristust täpsed prügikottide kogumiskoha koordinaadid ning edasta need Maailmakoristuspäeva tagasiside vormi kaudu koristuspäeva korraldajatele. Mõned kohalikud omavalitsused on välja pannud ka avalikud konteinerid, vaata lähemalt siit! Samuti leiab infot www.kuhuviia.ee kodulehelt.

Millised on koristajate ülesanded?

Koristajate peamiseks ülesandeks on tulla Maailmakoristuspäeval õue ja aidata meie igapäevane elukeskkond veidi puhtamaks kraamida. Oluline on pöörata tähelepanu iseenda ja oma laste/hoolealuste ohutusele, pikemat päeva planeerides tuleks mõelda ka vee ja toidupoolise peale. Lisaks ootame pärast koristust, et üks inimene grupist annaks Maailmakoristuspäevale infot selle kohta, kui palju inimesi osales ning kuidas koristamine üleüldiselt läks. Samuti tuleks hinnata koristatud jäätmete ja kindlasti ka konide kogust ning edastada sellekohane info Maailmakoristuspäeva staapi. Seda saab teha näiteks SIIN.

Millised töövahendid on tagatud Maailmakoristuspäeva poolt? 

Tänavu ei jaga Maailmakoristuspäev kellelegi töövahendeid. Seega, otsi enda kodust üles prügi jaoks sobilikud kasutatud kotid (näiteks on leivakotid selleks ideaalsed) ja mine lihtsalt koristama! Kindlasti tuleks kaasa võtta töö tegemise kaitsevahendid (kindad/kummikud ning maantee ääres koristades ka helkurvest) ja loomulikult vajalik joogivesi (soovitatavalt taaskasutatavas pudelis). Pikemat tööpäeva plaanides mõtle ka suupistete peale, et päeva jooksul ära ei nõrkeks.

Mis saab siis, kui koristamise käigus avastatakse ohtlikud jäätmed, nt lõhkekeha? Millised on juhised koristajatele?

Ohtlikud jäätmed kogutakse eraldi, nendega tuleb ettevaatlikult ümber käia. Ja loomulikult – kui leiad lõhkekeha, ei tohi seda ise puutuda! Häirekeskuse telefon on 112. Ohtlikke jäätmeid võivad koristada vaid täiskasvanud! Tutvu ka ülalpool viidatud juhenditega.

Mida teha siis, kui leiuks on laip või tõenäoliselt inimkeha osa (luustik, üksik luu)?

Helista 112 ning anna leiust teada. Piira ala lindiga, et vajadusel oleks võimalik tuvastada jälgi, mis asuvad leiu lähiümbruses. Tutvu ka ülalpool viidatud juhenditega.

Mida teha siis, kui leiad paberid ja dokumendid, millel on näha inimeste nimesid, delikaatseid andmeid?

Tee leiukohast pilt ning pane need nimelised paberid ja dokumendid eraldi kotti. Prügi võib prügikastist erinevatesse kohtadesse sattuda juhuslikult (näiteks tuul kandis) või tahtlikult. Tahtlikult prügi selleks mitte ettenähtud kohtadesse viimine on karistatav tegevus. Leiust tuleb teavitada Keskkonnaametit või kohalikku piirkonnakonstaablit, kes saavad ühiselt asjaolud välja selgitada. Kindlasti ei soovita andmetega infot jagada sotsiaalmeedias. Ei ole ju selge, kas paberitel oleva nimega isik on teadlik sellest, kuhu on tema prügi sattunud ning delikaatsete andmete jagamine on seadusega keelatud tegevus.Tutvu ka ülalpool viidatud juhenditega.

Mida teha, kui leiad eseme, millel on väärtus ja mida keegi võib tagasi soovida saada?

Leitud esemed, mida omanik võib tagasi soovida, on näiteks jalgratas, mobiiltelefon, tööriist või mõni muu väärtusega ese, mille inimene võis kaotada või mis võis varavastase süüteo tulemusena metsa alla sattuda. Leitud esemed, mille väärtus ületab 50 eurot saab toimetada lähimasse jaoskonda. Leiud sisestatakse avalikku andmebaasi, mida saab jälgida siit. Leiu omastamine omakasu eesmärgil on karistatav tegevus. Kui leitud eseme omanikku ühe aasta jooksul ei leita, siis tegeleb selle realiseerimise või hävitamisega edasi kohalik omavalitsus. Väiksema väärtusega leiu võib enda kätte jätta juhul, kui tagatakse selle säilimine aasta jooksul ning tehakse endast olenevalt kõik, et omanik välja selgitada. Kui omanik ei selgu, siis on õigus antud ese leidjal endale jätta. Tutvu ka ülalpool viidatud ohutusjuhenditega.

Mida teha, kui märkan keskkonnareostust või selle ohtu, ebaseaduslikku looduskasutust või muud keskkonna õigusrikkumist?

Sellisel juhul tasub võtta ühendust Keskkonnaametiga. Keskkonnaameti maakondlike büroode inspektorid on Maailmakoristuspäeval 19.09 maakondades liikvel ja annavad vajadusel oma pädevuse piires koristajatele abi! Kiiretes küsimustes aitab kõne õigele valveinspektorile suunata Keskkonnaameti valvetelefon 1313.

Mida ma pean tegema, et võita kooli või lasteaiaga ühiskontsert?

Selleks, et võita nende kolme erakordne ühiskontsert, peavad kooli õpilased kui üks mees Maailmakoristuspäeval koos välja minema, koristama ning veidi ka prügi olemuse üle pead murdma. Oluline on, et vaid need koolid, kes on täitnud kõik etteantud reeglid, saavad osaleda kontserdi loosis. Vaata täpsemaid tingimusi spetsiaalselt koolilehelt.

Mida ma peaksin tegema koristamise käigus tehtud piltidega?

Jaga neid ka Maailmakoristuspäeva tiimiga. Lasteaiad võiksid oma pildid ja videod üles laadida SIIA või saata aadressile info@maailmakoristus.ee. Kui võtad osa koolikampaaniast ja soovid meile saata enda kooli “Kõige koledama pildi”, siis see lae üles SIIA. Ja loomulikult jaga tehtud pilte ka sotsiaalmeedias teemaviidetega #maailmakoristus2020 #maailmakoristuspäev2020 #minakoristan #kolepilt #worldcleanupday #puhtamaailmasaadikud

Kuidas ma saan anda tagasisidet koristamise kohta?

Kõige lihtsam on seda teha kasutades spetsiaalset ankeeti. Samuti palume arvestada võimalusega, et pärast maailmakoristuspäeva võtab koristustiimi kontaktisikuga ühendust üks Maailmakoristuspäeva vabatahtlik, et uurida natukene lähemalt, kuidas koristamine möödus, kui palju oli osalejaid ning kui palju konisid lõpuks kokku koguti.

Mida teha siis, kui koristuskoht piirneb tee või ristmikuga, kus võib olla liiklejaid?

Teega piirneval alal on soovitav osalejatel enda ohutuse tagamiseks kanda helkurveste. Tihedama liiklusega ala lähedal võib vajadusel võtta eelnevalt ühendust lähima politseijaoskonnaga ning küsida sealt turvalisust puudutavaid soovitusi. Seda kindlasti juhul, kui on teada, et osalejate pargitud sõidukid võivad segada tavapärast liikluskulgu või kui on vaja ajutiselt sulgeda ligipääs mõnele teele. Liiklustorbikute ja hoiatuslintide kasutamist tasub talgujuhil kaaluda  talgupäeva planeerides. Lastega koristajad võiksid valida pigem sellised paigad, mis ei asu tiheda liiklusega teede ääres.

Kuidas jõuab prügi jäätmejaama?

Prügi jõudmise prügikasti, -konteinerisse või jäätmejaama korraldab iga koristustiim ise. Maailmakoristuspäeva suurimad partnerid on RMK, Maanteeamet ning kõik kohalikud omavalitsused, kes panevad kindlatesse punktidesse oma konteinerid välja, samuti on võimalik prügi ära viia mitmesse jäätmejaama. Vaata lähemalt.

Kas jäätmejaamad on valmis suuremaks koormuseks?

Jah, eks kõik annavad endast parima. Me oleme teavitanud kõiki kohalikke omavalitsusi ning suurem osa jäätmejaamadest on omavalitsuste hallata. On igati eelduspärane, ja me usume, et jäätmejaamad on selleks valmis.

Milline on koristusaktsioonis KOVi roll?

Kohalikul omavalitsusel on kandev roll. Kohalik omavalitsus on üks olulisim Maailmakoristuspäeva partner, kuna nemad toetavad koristuspäeva kogu praktilise poolega. Ehk et iga KOV tagab koristuspäeval nende territooriumilt kokku koristatud prügi vastuvõtu ja käitlemise. Teiseks on nemad äärmiselt vajalik infoallikas oluliste kriitiliste prügikohtade tuvastamisel, sest just nemad omavad kõige täpsemat infot kohaliku olukorra kohta.

Millist ressurssi ja vahendeid Maailmakoristuspäeva Eesti meeskonnal praegu vaja on?

Kõige olulisem on tulla koristama! Aga kes ei saa ise mingil põhjusel koristama tulla, ent soovib siiski Maailmakoristuspäeva edukat läbiviimist toetada, saab seda teha ka rahaliselt.

Vajalikud rekvisiidid:

MITTETULUNDUSÜHING PUHTA ILMA KODA
KONTO: EE087700771004680658
SELGITUS: MAAILMAKORISTUSPÄEV EESTIS

Sul on veel küsimusi? Küsi julgelt!

info@maailmakoristus.e