
LÄÄNEMERE PÄEV
Igal aastal augusti viimasel neljapäeval tähistatakse Eestis ja teistes Läänemere äärsetes riikides Läänemere päeva – iga-aastast pidupäeva, mis on pühendatud meie kodumerele. Päeva eesmärk on tõsta teadlikkust Läänemere olukorrast, tähistada selle tähtsust meie igapäevaelus ja kutsuda inimesi tegutsema mere heaks.
2024. aasta Läänemere päev toimus teist aastat Tallinnas Pikakari rannas ja Paljassaare poolsaarel, kus korraldati ühised koristustalgud, keskkonnamatk ning traditsiooniline „Läänemere sulps“. Koos Maailmakoristus Eestiga, Põhja-Tallinna Valitsuse ja paljude vabatahtlikega asuti koristama randa ja merepõhja – appi tulid ka sukeldujad Maremark Sukeldumiskeskusest.
Miks see päev on oluline?
Läänemeri on meie ühine ja väga habras meri. See on maailma üks kõige saastunumaid meresid ning selle ökosüsteemi ohustavad eutrofeerumine, mereprügi, mikroplast, ravimijäägid ja suitsukonid. Igaüks meist mõjutab Läänemere seisundit – olgu elades ranna ääres või Eesti sisemaal. Kõik, mis voolab kraanist alla või visatakse maha, võib lõpuks jõuda merre.
Programmis:
- Koristustalgud Pikakari rannas
- Keskkonnamatk Paljassaare poolsaarel
- Läänemere sulps – ühine vettehüpe Läänemere auks!
Kuidas saad sina aidata?
- Tule appi randa koristama või jaluta kaasa keskkonnamatkal
- Ära jäta enda järelt prügi maha – eriti suitsukonisid, mis on väga ohtlikud ja lagunevad mikroplastiks
- Vähenda ühekordsete toodete kasutamist ja mõtle oma tarbimisharjumused läbi
- Võta mere äärest prügi kaasa – see võib päästa mõne linnu või kala elu!
Läänemere päev on ellu kutsutud John Nurmineni Sihtasutuse poolt ning Eestis veab aktsioone eest Maailmakoristus Eesti, koostöös Tallinna linna ja Põhja-Tallinna Valitsusega.





