Möödunud suvel toimus Põhja-Tallinnas ja Ida-Virumaal midagi eriliselt tähendusrikast – Maailmakoristuspäev Eesti ja Põhja-Tallinna Valitsus kutsusid inimesi osalema keskkonnamatkadel ja rannakoristustel. Need polnud tavalised jalutuskäigud, vaid teadlikud sammud looduse ja Läänemere heaks.

Matkad viisid osalejad Paljassaare hoiualale, Põhja-Tallinna looduskaunitesse randadesse ning metsikule Ida-Viru rannikule, kus matku aitas läbi viia Alutaguse Matkaklubi. Igal matkal kogunesid inimesed, et liikuda looduses, kuulata ja vaadata, aga ka tegutseda – korjati prügi, arutleti keskkonnateemade üle ja mõtestati, mida meie igapäevane elu meresüsteemile tegelikult tähendab.

Matkadel räägiti jäätmetest, kliimamuutustest, loodushoiust ja Läänemere tervisest. Muu hulgas toodi välja, et paljud inimesed ei teadvusta, kui suur mõju on isegi sisemaal tehtud tarbimisotsustel – kõik veed Eestimaal voolavad lõpuks Läänemerre ja seega on iga tegu siin ja praegu seotud selle mere tulevikuga.

Matkade käigus tehtiti ka palju head – inimesed korjasid üles suitsukonisid, plastitükke ja muud pisiprügi, pannes tähele, kui kergesti need võiksid sattuda lindude või mereelukate teele. Just see väikene tegu – prügi üleskorjamine – võib päästa elu.

Suvised keskkonnamatkad kulmineerusid 28. augustil Läänemere päeval, kui Pikakari rannas ja teistes vetelähedastes paikades toimub suur koristuspäev. Kuid keskkonnahoid ei lõpe matkaga – tegemist pole ühepäevase sündmusega, vaid mõtteviisiga, mida igaüks saab endaga kaasa võtta.

Läänemeri on meie ühine kodu. Ta on haavatav, kuid taastumisvõimeline – kui me talle seda võimaldame. Iga samm looduses, iga üles korjatud prügitükk, iga teadlik valik loeb. Ja kui me teeme seda koos, saab sellest midagi suuremat – liikumine puhtama maailma suunas.