– E-sigaretid on elektroonikajääde ja seda ei tohi visata tavaprügisse vaid utiliseerida väikeelektroonika kogumiskohtadesse.
– E-sigarettide aastasest müügihulgast Eestis jõuab käitlusesse hinnaguliselt 13%.
– Eesti noorte hulgas oli 2021. aastal kõige populaarsem tubakatoode e-sigarett. Viimase nelja nädala jooksul oli seda tarvitanud 30% 14-15 aastastest ning 48% 16-18 aastastest õpilastest. (E-sigarettide tarvitamise pidurdamine ja ennetamine koolis)
– 2022. aastal müüdi Eestis ligikaudu 1,42 miljardit legaalset sigaretti st. iga täiskasvanud elaniku kohta keskmiselt 1066 sigaretti. Võrreldes 2020. aasta küsitlusega on e-sigarettide tarvitajate hulk kahe aastaga kahekordistunud. Suurem on kasv naiste ja noorte hulgas.
– E-vedelikud koosnevad tavaliselt propüleenglükoolist (PG), glütseroolist (GLY) või nende kahe segust, nikotiinist (erinevad kontsentratsioonid ja vormid) ning paljudest erinevatest maitseühenditest ja/või muudest lisanditest.
– Kui ühekordselt kasutatavad e-sigaretid on ära kasutatud, muutuvad nad keskkonnas keerulist tüüpi jäätmeteks. Tavaliselt sisaldavad need liitiumakut, elektroonikat aurude tootmiseks ja e-vedeliku jääke, mis kõik võivad keskkonda leostuda. E-sigarettide jäätmete mõju ei ole hästi mõistetav ja neid pole ökosüsteemides palju testitud. (Boots et al. 2024; https://doi.org/10.1016/j.envpol.2024.123888)
– E-sigarettide vedelike puhul sõltub nende toksiline mõju ka e-vedeliku tootmisel kasutatavatest maitselisanditest.
– Kuigi ühekordselt kasutatavad e-sigaretid ei ole sigareti konidega võrreldes veel domineeriv jäätmeliik, leitakse ühekordselt kasutatavaid e-sigarette üha enam (Litterati Community, 2023; Mock ja Hendlin, 2019), sh veekeskkonnas (Blanks, 2022) ning arvestades nende kasvavat populaarsus võib see tulevikus muutuda tavalisemaks.
– Kuigi e-sigarettide mõju on väiksem sigaretikoni omast, on osad teadlased avastanud, et e-sigaretid pärisvad organismide arengut, paljunemist ja/või kasvu (Holden et al., 2020; Bhattacharya jt, 2021; Chang et al., 2021; Green jt, 2023). Enamasti eemaldatakse katsete jaoks e-sigareti akud või on katsed lühiealised ning akude mõju ei avaldu – e-vedelike ja aku koosmõju võib olla ulatuslikum ja ohtlikum.