Maailmakoristus ja Jazz Pesulad kutsuvad autojuhte hoiduma koni aknast välja viskamast

Täna alustavad Maailmakoristuspäev Eestis ja Jazz Pesulad ühiskampaaniaga „Vabandage, teil lendas midagi!”, mis kutsub autojuhte hoiduma suitsukoni autoaknast välja viskamast ning pöörama ka kaasliiklejate tähelepanu suitsukonide probleemile.

Aastas jõuab Eestimaa loodusesse miljoneid suitsukonisid. Plasti ja toksiine sisaldav suitsukoni mürgitab kuni 1000 liitrit vett või kuni kuupmeetri mulda. Suitsukonid on ka peamine prügiliik, mis kahjustab nii Läänemere seisukorda kui ka siseveekogusid.

„Suitsukonid jõuavad Läänemerre tihtipeale tänavatelt kanalisatsiooni kaudu, sellepärast on eriti oluline, et autojuhid kasutaksid autos suitsetades suitsukoni turvaliselt ära panemiseks hoopis konitopsi,” möönab Maailmakoristuse eestvedaja Elike Saviorg. Ta lisab, et vastupidiselt laialt levinud arusaamale ei ole suitsukoni biolagunev: „Kui kunagi võib-olla suitsukonid tõepoolest lagunesid looduses ära, siis täna on lugu palju hullem ning lisaks sellele, et koni ei lagune, on ta ka ohtlik ja mürgine ning jõuab lõpuks suure tõenäosusega tänavalt Läänemerre.”

„Meil on väga hea meel alustada koostööd üleilmse Maailmakoristuse projektiga ning innustada oma kliente panustama keskkonna olukorra parandamisele,” ütleb Jazz Pesulate tegevjuht Sander-Mel Mellikov

Tänasest näidatakse Jazz Pesulates suitsukoni klippe, samuti on võimalik autopesulatest kaasa haarata tasuta Maailmakoristuse konitops. Ühtlasi saavad Jazz Pesulate kliendid toetada Maailmakoristuspäeva õnnestumist ning konireostuse vähendamist ostes pesulas autot pikemalt puhtana hoidva spetsiaalse pesu.

Jazz Pesulad on autopesulate kett, mis püüab viia oma tegevusest tekkivat keskkonnamõju miinimumini. Jazz autopesulates kasutatakse vett pesemiseks korduvalt ning enne kanalisatsiooni suunamist see puhastatakse. 2023. aastal tegutseb Eesti 27Jazz Pesulat.

Eestist alguse saanud Maailmakoristuspäev on ajaloo suurim üleilmne kodanikualgatus, mis on viimase viie aasta jooksul kaasanud enam kui 70 miljonit inimest 197 riigist inspireerituna ühisest eesmärgist liikuda puhta, terve ja prügivaba maailma poole. Maailmakoristus toimub tänavu 16. septembril.

Foto: konitopsid pesulas
Fakte koni kohta: maailmakoristus.ee/suitsukoni
Videod: Vabandage, teil kukkus midagi

KONTAKT

Eger Karuse
Maailmakoristuspäev Eesti
Turundus- ja kommunikatsioonijuht
+372 5267656
eger@maailmakoristus.ee

Sander-Mel Mellikov
Jazz Pesulad OÜ
Tegevjuht
+372 6395299
info@jazzpesulad.ee