Sorteerimisjuhend - Maailmakoristuspäev

Sorteerimisjuhend

Eesti koristuse sorteerimisjuhend

 

Enne prügihunniku koristamist tee sellest pilti!

Jäätmeid sorteerime liigiti. See on äärmiselt oluline, et võimalikult palju Maailmakoristuspäeval kogutud jäätmetest jõuaksid ümbertöötlusse. Jäätmete korjamisel on vaja alati kasutada kindaid.

Selleks, et keskkonda võimalikult vähe koormata, on osad koristuspäeval kasutusel olevad vastupidavad segajäätmete prügikotid taaskastuses – need võivad olla mõnevõrra määrdunud. Palun arvesta sellega riietuse valikul. Koos kottidega saadetakse koristustalgule ka sulgurid (nipukad), millega kotid pärast täitmist kinni panna.

NB! OMAALGATATUD TALGUTEL palume prügikotid koristustalgule ise korraldada ja soovitame väga lähtuda alltoodud sorteerimiskategooriatest.

JÄÄTMELIIGID

Ohtlikud jäätmed

Maailmakoristus 2018 algatatud talgutel sinise triibuga prügikotid.

Ohtlike jäätmete hulka kuuluvad kemikaalid, autoõlid ja värvid ning nende pakendid, aerosoolpudelid, patareid ja akud, lambipirnid, ravimid, süstlad, elektroonikaseadmed ning nende komponendid, eterniit.

Ohtlike jäätmete kogumisel tuleb jälgida, et nende kogumisega tegeleks ainult täiskasvanud inimesed. Vältige naha kokkupuudet ohtlike jäätmetega. Kemikaalid koguge koos taaraga, ärge kallake midagi purgist-kanistrist välja. Ärge kallake ohtlikke jäätmeid omavahel kokku.


Joogipakend, taara

Maailmakoristus 2018 algatatud talgutel kollased prügikotid.

Sellesse jäätmeliiki kuuluvad klaasist, plastist ja metallist joogipakendid, sh pandimärgiga taara. Kui leiad metsast katkised pudelid-purgid, pane need segajäätmete hulka.


Segajäätmed ja muu

Maailmakoristus 2018 algatatud talgutel läbipaistvad taaskastuses prügikotid või uued mustad prügikotid.

Kõik ülejäänud jäätmed, mis ei mahu eelnevalt nimetatud liikide hulka, sealhulgas tekstiil, rõivad ja jalanõud, klaasikillud, väiksemad ehitusjäätmed, plastesemed, värvitud-lakitud puit.


Mööbel ja suurjäätmed

Osadel Maailmakoristus 2018 algatatud talgukohtades on suurjäätmete jaoks 1 m3 suurused bigbag-kotid.

Kui koristuskohas on suuri või raskeid mööbliesemeid või ehitusjäätmeid (mis ei mahu kottidesse), tuleb need jätta kogumiskohas eraldi hunnikusse.


Rehvid

Rehvid tuleb koguda eraldi hunnikusse, sh suuremad rehvitükid.


Vanametall

Metallist esemed, metallitükid, kaablid, metallist elektrooniseadmete korpused, kust sisu on ära võetud.


Isiklikud dokumendid

Kui prügi hulgas paistab isiklikke dokumente, tee hunnikust pilt enne koristamist. Samuti pildista leiu asukoht, mida on foto järgi lihtsam leida.

Palun täida allolev blankett, kui leiad koristustöö käigus isiklikud dokumendid.

https://drive.google.com/file/d/1X6G4US4nI4VE2qNl0LY5ZlJ-WKDbroml/view?usp=sharing


JÄTA OMA KOHALE!

Kuigi soovime loodust jäätmetest võimalikult hästi puhasta, ei ole vaja kõiki jäätmeid kokku koguda. Kindlasti tuleb maha jätta biolagunevad jäätmed (puulehed, õunad, oksad jms). Kui sa leiad neid kilekotti pakituna, siis tuleb nad kotist välja raputada ja jätta loodusesse kõdunema. Ära viime vaid kilekoti, kuhu nad olid pakitud.

Ära viima ei hakka me ka värvimata-lakkimata puitu ning kive ja tellist.