Esmaabi

SOOVITUSED ESMAABI ANDMISEKS

 

VÄIKE HAAV VÕI MARRASTUS

Pese puhta veega, puhasta desovahendiga ja pane haavale plaaster.

 

SUUR HAAV

Pese puhta veega, pane peale puhas side, seo kinni. Mullaga saastunud või roostes metalliga tekitatud haavade korral on mõistlik pöörduda traumapunkti ja lasta haav üle kontrollida.

 

VEREJOOKS

NB! Verejooks tuleb kindlasti peatada, tee rõhkside sideme või muude käepäraste vahenditega. Pea- või kaelahaava korral tõsta pea ja õlad kõrgemale, jäsemehaava korral tõsta jäse üles. Eluohtliku olukorra puhul helista hädaabinumbril 112.

 

VEDELIKUD, PULBRID jms

Nahale või limaskestale (nt silma) sattumisel loputa kohe rohke voolava veega. Ainete sissehingamisel tuleb minna eemale värske õhu kätte. Vajadusel küsi täpsemate tegutsemisjuhendite saamiseks nõu mürgistusinfo telefonil 16662, olukorra kirjeldamiseks hoia alles kemikaali pakend. Ärrituste püsimise või hingamisraskuste korral tuleb pöörduda traumapunkti, olukorra järsul halvenemisel helistada hädaabinumbril 112.

 

PÕLETUS

Jahuta kiiresti põletuspiirkonda jaheda veega, vähemalt 10 min jooksul. Põletuse ulatuse hindamiseks pea nõu perearsti nõuandetelefonil 1220. Ulatuslikuma põletuse korral tuleb pöörduda traumapunkti.

 

SILMA SATTUNUD VÕÕRKEHA

Silmi ei tohi hõõruda! Loputa silma rohke veega ning vajadusel saada kannatanu arsti juurde. Silma sisse tunginud võõrkeha ära püüa ise eemaldada, aseta side ja pöördu traumapunkti.

 

LUU- või LIIGESETRAUMA

Pane peale külma või jahedat. Võimalusel seo elastiksidemega. Seo tugevalt, kuid ära takista vereringet. Palu valida mugav asend ning hoida jäset kõrgemal ja liikumatult. Valu püsimisel, turse tekkimisel või liikumisprobleemi korral tuleb pöörduda traumapunkti.

 

RÄSTIKUHAMMUSTUS

Palu kannatanul rahulikult lamada, väldi hammustada saanud jäseme liigset liigutamist ning eemalda võimalusel sõrmused, käekell, jalanõud jms. Vajadusel pea nõu mürgistusinfo telefonil 16662. Olukorra järsul halvenemisel kutsu kiirabi või toimeta kannatanu traumapunkti.

 

PUUGIHAMMUSTUS

Haara naha sisse imenud puugist võimalikult pea lähedalt kinni ja tõmba ettevaatlikult otse välja. Püüa mitte pigistada puugi tagakeha. Pese haav vee ja seebi või desovahendiga.